کلیسای مادر مقدس

کلیسای جامع مادر مقدس در شهر باتومی گرجستان

 

 

کلیسای جامع مادر مقدس » یکی از جاذبه های گردشگری در شهر توریستی و ساحلی باتومی در کشور گرجستان کلیسای جامع مادر مقدس می باشد که همه روزه گردشگران بسیاری به تماشای این کلیسای زیبا می روند، هر چند این کلیسا که از نظر تاریخی دارای قدمت بالایی نسبت به برخی دیگر از آثار تاریخی کهن در شهر باتومی نمی باشد. تاریخ ساخت کلیسای جامع مادر مقدس به سال ۱۸۹۷ بر می‌ گردد که در آن دوران پروژه ساخت این کلیسا با کمکهای مالی که از طرف چند برادر نیکوکار پرداخت می شد، به طور کامل انجام گرفت.

 

 

معماری و طراحی کلیسای جامع مادر مقدس باتومی

 

این کلیسا که محل عبادت مسیحیان ارتدوکس است دارای معماری زیبایی بوده که به معماری سبک گوتیک مشهور است و تماشای آن برای علاقه مندان به این سبک از معماری بسیار لذت بخش است. اگر به ساختار سازه ای این کلیسا دقت شود، در قسمت سقف دارای سه گنبد بزرگ می باشد که با معماری سبک گوتیک طراحی شده و جلوه خاصی به این کلیسا بخشیده است و باعث جلب توجه بازدید کنندگان در نگاه اول می شود.

 

 

 

این کلیسا از نظر نمای ظاهری نیز بسیار زیبا بوده و این نمای بیرونی زیبا یکی از دلایلی است که سبب جذب بازدید کنندگان بسیاری می شود، چراکه در طراحی و ساخت این کلیسا از سنگ های خاص مورد استفاده قرار گرفته و در بخش بالای درب ورودی کلیسا تندیس هایی قرار داده شده که عبارتند از: تندیس سنت نینو، تندیس سنت اندرو که جلوه خاصی به بخش ورودی بخشیده است.

 

 

پیشینه ی تاریخی کلیسای جامع مادر مقدس باتومی

در دورانی که شوروی بر این منطقه حکومت داشت این کلیسا کاربری اصلی خود را از دست داده بود و تعطیل شد؛ در این دوران کلیسا به عنوان یک آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گرفت، ولی بعدها دوباره به جایگاه اصلی خود یعنی همان کلیسا برگشت و این اتفاق در زمانی به وقوع پیوست که کشور گرجستان توانسته بود از زیر سلطه شوروی خارج شده و حکومت خود را به طور مستقل در دست بگیرد و در همین دوران بود که این کلیسا ارتدوکس دوباره همانند گذشته شروع به کار کرد و درب آن به روی مردم گشوده شد.

 

 

 

 

مصالحی که در ساخت این کلیسا مورد استفاده قرار گرفته نیز به نوعی خاص هستند، به طور مثال سنگ هایی که برای ساخت این کلیسا استفاده شده، در شرایط آب و هوایی مختلف دچار تغییر رنگ می شود و همین تغییر رنگ سبب شده این کلیسا خاص باشد و گردشگران بسیاری به آن جذب شوند. در سال ۲۰۰۰ بود که بخش هایی از کلیسای جامع مادر مقدس مورد ترمیم قرار گرفت و در بخشهایی معماری جدید با آن درگیر شد.

 

آدرس و ساعات کار کلیسای جامع مادر مقدس

بهترین زمان بازدید برای گردشگرانی که به شهر زیبای باتومی سفر کرده و قصد بازدید از کلیسای شگفت انگیز مادر مقدس را دارند بین ساعات ۱ الی ۲ می باشد و روزهای های مخصوص عبادت شنبه ها و یکشنبه ها می باشد. این کلیسا در خیابان نیکولوز باراتیشولی (Nikoloz Baratashvili) شهر باتومی واقع شده است.