برج دوشیزه یا برج KIZKULESI استانبول

برج دوشیزه یا برج KIZKULESI استانبول

 

 

این برج در کنار ساحل محله Salacak در ناحیه Üsküdar استانبول و در سمت ورودی جنوبی Bosphorus و نیز بیشتر سمت نیمه آسیایی استانبول قرار دارد. Kizkulesi در زبان ترکی به صورت تحت اللفظی به معنای برج دوشیزه است. دسترسی به برج از طریق قایق امکان پزیر می باشد، برج دارای یک رستوران مجلل و همینطور یک ایوان برای نمای ۳۶۰ به Bosphorus می باشد.

 

 

 افسانه ای پشت این نام وجود دارد، امپراتور بیزانتی پیشگویی ای را شنید که دختر عزیزش در سن ۱۸ سالگی با نیش یک مار کشته می شود. به همین دلیل او دخترش را در این برج دریایی واقع بر صخره های آبراهه Bosphorus قرار داد تا از زمین های شهر و مارها دور باشد و ماری نتواند او را بکشد.

 

 

در نهایت می دانید چه شد؟ دختر نتوانست از سرنوشتش فرار کند و یک سبد میوه از جزیره برای دخترک آمد، سبدی که ماری در آن پنهان شده بود، مار دخترک را نیش زد و او را کشت.

 

 

افسانه دیگری هم وجود دارد که به ماجرای Hero و Leander را به این برج مربوط می کند. به همین دلیل بعضی ها به اشتباه این برج را برج Leander می نامند.

 

داستان Hero و Leander یک داستان غمگین عاشقانه می باشد که اولین بار Ovidius آن را نقل کرده است . Hero یکی از زنان کاهن بود که در برج زندگی می کرد، یک روز وقتی او برج را ترک کرد در جشنی حضور پیدا کرد، در این جشن با Leander آشنا شد و این دو عاشق یکدیگر شدند.

 Leander هر شب به سمت برج شنا می کرد تا عشقش را ببیند، Hero هم هر شب برای عشقش مشعل را در برج نگاه می داشت تا بتواند برج را در تاریکی شب پیدا کند. اما در یک شب طوفانی Leander به دلیل باد و باران شدید نتوانست برج را پیدا کند و آنقدر اشتباه شنا کرد که غرق شد. Hero هم که دید معشوقش مرده است خود را در آب انداخت و خودکشی کرد. گروهی از مردم این داستان را به گونه ای تعریف می کنند که گویا این داستان در Bosphorus رخ داده است اما حقیقت این است که این افسانه مربوط به تنگه داردانل است . پس افسانه دوشیزه بیشتر به این تنگه مربوط به نظر می رسد.

 

 

این برج مربوط به قرن پنجم پیش از میلاد است و توسط ژنرال آتنی Alcibiades بر روی صخره ای در ورودی Bosphorus ساخته شده است، ساخت این برج به منظور زیر نظر داشتن آبراهه بوده. زنجیری از زمین های ساحلی به برج کشیده شده تا این برج یک نقطه بازرسی باشد، در این برج، از کشتی های گذرنده از آبراهه عوارض گرفته می شده و پس از چند بار بازسازی، امپراتور Alexius Comnenos در قرن ۱۲ پس از میلاد یک برج مستحکم تر جای برج اولیه ساخت، این برج جدید به عنوان فانوس دریایی و برج کنترل استفاه می شد. در دوره عثمانی نیز کاربرد برج همین بود. در نهایت در سال ۱۹۹۸ برج یک بار دیگر بازسازی شد و با هزینه ۳ میلیون دلار آمریکا به عنوان یک رستوران و محل تفریحی مجددا راه اندازی گشت.


 


 

 

رستوران و کافه تریای برج یکی از رستوران های مجلل و خیلی محبوب ترکیه است. از این رستوران می توانید نمای ۳۶۰ درجه Bosphorus و شهر را مشاهده کنید . برج در شب خیلی زیباست و همه چیز زیباتر به نظر می رسد. اگر در سمت اروپایی استانبول هستید می توانید با قایق از محله Kabata  به برج بروید. اگر در سمت آسیایی هستید هم با قایق از محله Salacak می توانید خود را به برج دوشیزه برسانید. در تابستان این برج بیشتر اوقات میزبان عروسی ها بوده و همچنین در نظر داشته باشید که برج دوشنبه ها تعطیل است.